IMŪEPIS

Intelektuali miškų ūkio elektroninių paslaugų informacinė sistema
English Svetainės medis, struktūra
Praleisti naršymo saitus
Naujienos

Naujienų prenumerata

2013.03.01  Didis rūpestis mažaisiais aplinkos gyventojais 

 
 

Sidas AKSOMAITIS
„Respublikos“ žurnalistas
2013 m. vasario 27 d.

Šiaulių miškų urėdijos darbuotojai Paukščių šventę rengia padedami Šiaulių logopedinės mokyklos ikimokyklinio skyriaus jaunųjų miško bičiulių būrelio vaikų bei Šiaulių universiteto studentų. Šios jungtinės pajėgos ir pagamins inkilus, ir juos šventės dieną iškels Šiaulių universiteto Botanikos sode. Vien Šiaulių miškų urėdija šventei ketina parūpinti dvi dešimtis inkilų, dar apie tris dešimtis inkilų pagamins jaunieji miškininkų talkininkai.

Paukščiai – kaip ir vyrai

Šiaulių miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Giedrius Tamošiūnas „Respublikai“ sakė, kad Šiaurės Lietuvos miškuose lizdus sukantys paukščiai rūpestį jaus ir praėjus šventei. Pasak G.Tamošiūno, kovo mėnesį, kaip ir kasmet, Šiaulių miškų urėdijos teritorijoje esančiuose valstybiniuose miškuose bus iškelta dar apie 100 naujų inkilų. Dar antratiek inkilų planuojama suremontuoti ir išvalyti.

„Vienintelė paukščių rūšis, kurios atstovai pavasarį išsimėžia ir išsivalo inkilus patys, yra varnėnai, - pasakojo G.Tamošiūnas. - Visi kiti paukščiai nėra tokie valyvi ir savo buveines palieka išvalyti žmonėms. O inkilų valymu ir parengimu įsikurti paukščiams būtina pradėti rūpintis jau dabar, kadangi šiuo metu paukščiai jau pradeda dalytis inkilus ir dėl jų kovoti“.

Pasak Šiaulių miškų urėdijos urėdo Stasio Pališkio, nuo vieno inkilo iki kito privalo būti ne mažesnis kaip 30 metrų atstumas, kadangi paukščiai turi savo teritoriją ir ją gina.

„Būna ir taip, kad gretimas inkilas lieka neužimtas vien dėl karingai nusiteikusio kaimyno, - juokėsi S.Pališkis. - Kiekvienas padorus vyras gina savo šeimą, o paukščiai – tuo labiau“.

Inkilą geriausia užkabinti kabliu

Anot Šiaulių miškininkų, pakabinus inkilus pagausėja paukščių populiacija toje vietovėje. Miškuose jiems norėtųsi matyti kuo daugiau vadinamųjų miško sanitarų: zylių, musinukių, kitų rūšių mažųjų paukščių, kurie, maitindami savo jauniklius, valo mišką nuo drugelių vikšrų bei kitų žaladarių. Šiaulių miškų urėdijos Miško želdinimo ir apsaugos inžinierius Juozas Daunys „Respublikai“ sakė, kad iš Lietuvoje sutinkamų 300 paukščių rūšių miškuose gyvena apie 130 rūšių paukščiai.
Šiaulių miškų urėdijos teritorijoje yra 30 tūkst. hektarų valstybinių miškų. Per pastarąjį dešimtmetį čia įveista apie 300 hektarų naujų miškų.

J.Daunio teigimu, neretai gyventojai, keldami inkilus, padaro klaidą, prikaldami juos prie medžių vinimis. Tokius paukščių būstus keblu išvalyti, o juos besikaupianti drėgmė ir parazitai kelia grėsmę ateinančioms paukščių vadoms. Pasak J.Daunio, pats efektyviausias būdas iškelti inkilą – pakabinti jį kabliu ant medžio šakos. Šitaip pritvirtintą inkilą patogu nukelti ir išvalyti.

Šiaulių miškų urėdijos Ryšių su visuomene specialistė Loreta Mejerienė „Respublikai“ sakė, kad jaunieji miško bičiuliai kviečiami fotografuoti paukščius ir dalyvauti vaikų fotografijų konkurse „Paukščiai – mažieji draugai“. Kiekvienoje iš 42-ejų urėdijų bus išrinkta po laureatą. Kovo 25-ąją visi fotografijų konkurso laureatai dalyvaus iškilmingoje inkilų kabinimo šventėje Kauno zoologijos sode ir baigiamajame akcijos renginyje prof. T.Ivanausko muziejuje. Baigiamojo renginio metu bus apdovanota 10 geriausių darbų autorių.

     
« Atgal|Į viršų Informacija atnaujinta: 2013.03.01 21:11